Mujhse Shaadi Karogi?!!l

 

     از وقتيکه اينجا مينويسم٬‌خيليها ازم خواستن يه مطلب درباره ی مراسم عروسی هنديها بنويسم. منم ديدم ديگه بيشتر از اين آقا پسرای گلی که ميخوان يه دختر خالدار هندی بگيرن يا دختر خانومای گلی که دنبال يه ماهاراجه ی هندی هستن!! رو منتظر نذارم!!!04.gif

توی هند انواع و اقسام عروسيها برگزار ميشه. هر دين و مذهبی مراسم ازدواج خاص خودشو داره. تازه اگه دينهای مختلف هم بخوان با هم وصلت کنن٬ بازم آيينهای مخصوصی داره مثلا ازدواج هندو با مسلمان يا پارسی با مسيحی. هر کدومشونم چند روز طول ميکشه. ولی در کل مراسم ازدواج يه دختر و پسر هندو به اين صورت برگزار ميشه: .....

مراسم زير يک Mandap انجام ميشه. Mandap داربست و سقفی هست که در فضای باز درست ميکنن. اين داربست حتما بايد در فضای باز مثل باغ يا حياط خانه ساخته بشه و چون مکان مقدسی بشمار ميره بايد بدون کفش وارد اون شد. در وسط Mandap يک آتش روشن ميکنن که مراسم دور اون اجرا ميشه.

طبق سنت هندوها٬ عروس يه ساری قرمز يا قرمز و سفيد میپوشه و شال ساری هم حتما بايد روی سرش باشه. داماد هم يه لباس بلند ( کافنی ) میپوشه و کلاه مخصوصی شبيه عمامه هم روی سرش ميذاره. پوشيدن لباس سياه در مراسم عروسی ناخوشاينده و نوعی بی احترامی محسوب ميشه! يکی از مهمترين تزئينات عروس٬ نقاشی دست و پای او با حنا هست که جزئی از آرايشش بشمار مياد و خيلی هم دقت و هنر لازم داره.

برای شروع مراسم٬ اول داماد به همراه خانواده ش وارد محل برگزاری مراسم ميشن. داماد با يک نارگيل و يه دسته گل پيش مادر عروس ميره و مادر عروس٬ کوم کوم( يه نوع ماده ی قرمز رنگ که هندوها به نشانه ی سلامتی و تبرک روی پيشانی هم ميذارن ) رو به پيشانی داماد ميزنه.داماد هم نارگيل رو به مادر عروس ميده و برای احترام جلوی پاش خم ميشه. ( يکی از رسمهای هندوها اينه که هميشه برای احترام٬ بخصوص به بزرگترها٬ جلوی پاشون خم ميشن و دستشونو به پای طرف مقابل ميزنن. ) بعد خانواده ی عروس٬ داماد و يک شخص مورد اعتماد که بعندان شاهد عقد هست رو به داخل mandap  ميبرن. بعد از اينکه داماد داخل Mandapنشست٬ عروس با يه دسته گل٬ به همراه بزرگتری از طرف خانواده ش مادريش٬ پيش داماد برده ميشه. عروس و داماد در دو طرف آتش٬ روبروی هم روی زمين ميشيننو پريست ( رهبر روحانی هندوها که مراسم رو اجرا ميکنه‌) دعاهای مخصوص عقد رو شروع ميکنه و عروس و داماد دسته گلهای مخصوص رو دور گردن هم ميندازن.

3883892.jpg

بعد پدر و مادر عروس٬ دست و پای عروس و داماد رو ميشورن و بهشون گل ميدن و موافقتشونو برای ازدواج دخترشون با داماد اعلام ميکنن. داماد و عروس هم هرکدوم موافقت خودشونو برای ازدواج اعلام ميکنن و حلقه دست هم ميکنن. وقتيکه حلقه ها رد و بدل ميشه٬ پريست دعايی ميخونه که معنيش به فارسی تقريبا اين ميشه:

               «يک دايره٬ نشانه ی خورشيد و زمين و جهان است.نشانه ی تقدس

               و کمال و آرامش است. در اين حلقه ها نشانه ی وحدتی است که

                زندگی شما را در يک دايره ی ناشکننده قرار ميدهد. دايره ای که

               شما هر وقت هرجايی که برويد٬ بازهم پيش هم برميگرديد و باهم

               خواهيد بود.»

بعد پريست طناب مخصوصی به اسم « وارمالا» رو دور گردن عروس و داماد ميندازه و از اين به بعد دختر و پسر٬ زن و شوهر محسوب ميشن!

3883893.jpg

 حالا اونا که تا الان روبروی هم ميشستن٬‌کنار هم ميشينن و پدر عروس٬‌دست دخترش رو توی دست داماد ميذاره. برادر عروس مقداری برنج توی دست اونا ميريزه که بايد اون برنج رو توی آتش بريزن.

3883921.jpg

 بعد شالهای لباس عروس و داماد رو به هم گره ميزنن و اونا ۴ بار دور آتش ميچرخن که هر دور نشانه ی خاصی داره:

 1. دور اول برای شادی زوج دعا ميکنن.
 2. دور دوم برای طولانی بودن عمر زوج دعا ميکنن.
 3. دور سوم برای سلامتی زوج دعا ميکنن.
 4. دور چهارم باز هم برای شادی و سلامتی زوج دعا ميکنن.

بعد عروس و داماد ميشينن و اعتقاد دارن که در اين لحظه هرکدوم زودتر بشينه٬ رئيس و مدير خانه او خواهد بود! در اين موقع داماد کادويی رو به برادر عروس هديه ميده.

در آخر عروس و داماد بايد مراحل هفتگانه رو اجرا کنن که نشانه ی تثبيت و محکم کردن ازدواجشون هست. هر دو بايد در اين مرحله از صميم قلب دعا کنن... عروس وداماد ۷ بار به خودشون قول ميدن که:

 1. از غذای کافی تغذيه کنن.
 2. در زندگی قوی و مکمل همديگه باشن.
 3. در زندگی از همه نظر موفق باشن.
 4. هميشه از صميم قلب شاد باشن.
 5. بچه های خوبی پرورش بدن.
 6. در توافق کامل زندگی کنن.
 7. هميشه در زندگی بهترين دوست برای هم باشن.

3883891.jpg

بعد عروس و داماد ۴ بار به هم شيرينی ميدن و مادر داماد٬ Mangalsutra ( گردنبند سياه رنگ مخصوص ازدواج ) رو دور گردن عروس ميندازه و بعد هم کادوها داده ميشه. معمولا خود خانواده های هندی برای کادو پول ميدن که مبلغش هم بايد طوری باشه که به عدد يک ختم بشه مثلا ۱۱ يا ۲۱ يا ۵۰۱ يا ۸۰۳۱ و..... اما مهمانهای غير هندی معمولا وسايل خانه هديه ميدن.

اينم يکی از بهترين ازدواجهای کل تاريخ هند!! بين يک مرد مسلمان و زن هندو که به رسم هندوها برگزار شده: 05.gif10.gif ( ايشالا هميشه خوشبخت باشن 07.gif .....)

3883886.jpg

 

/ 0 نظر / 22 بازدید