ديوالی

 

   ديوالی ( Diwali يا Deepavali ) در لغت به معنی رشته ای از چراغهای نورانی است و بزرگترين عيد هندوها محسوب ميشه. در واقع ديوالی سال نوی هندوها و متعلق به بزرگترين خدای هندوها يعنی رام هست.

Shri Ramchandra

 مراسم ديوالی از دوازدهم ماه کارتيک(در تقويم محلی هند)؛ يک هفته ی قبل؛ شروع ميشه و ۶ روز ادامه پيدا ميکنه. روز قبل از ديوالی روز مقدسی است به اسم Vasubaras که توی اين روز زنها روزه ميگيرن و برای سلامتی کل خانواده دعا ميکنن.

3034536.jpg

 

ديوالی به جشن نورها (Festivales of lights ) معروفه و اصلی ترين بخش اين جشنا هم رقصهای نور و آتيش بازی و ترقه های رنگی هست. حتی خونه هاشون رو هم با چراغهای نورانی تزيين ميکنن. در واقع پيام اصلی همه ی اين آتش بازيها و چراغونی کردنها٬ جمله ايه که هندوها خيلی بهش اعتقاد دارن: بيا٬ بگذار همه ی تاريکيها را از چهره ی زمين برداريم...

3034535.jpg

3034541.jpg

 

 توی اين روزها مثل سال نوی خودمون مردم خانه تکانی ميکنن و با پودرهای رنگی٬ شکلها و نقاشيهای مخصوصی رو جلوی در خونه هاشون ميکشن. لباسهای نو میپوشن و به ديدن همديگه ميرن. دادن ظرفهای شيرينی و شکلات به همديگه از رسمهای رايج اين فستيوال هست و تقريبا واجبه!

3034534.jpg

 

روز سوم ديوالی هم متعلق به لاکشمی٬ خدای ثروت هست. در اين روز خيلی از تجار حسابهای بانکی قديمی خودشونو ميبندن و حسابهای جديد باز ميکنن!!

جشنهای سالانه ی هنديها با ديوالی تموم ميشه. درواقع ديوالی آخرين عيدشون هست که در يک سال برگزار ميشه. اگه ميخوايد اطلاعات بيشتری درباره ی خدايان هندو بدونيد ميتونيد اينجا کليک کنيد.

 

/ 0 نظر / 24 بازدید